Ieteikumi nomājot auto

MAILAR Auto Noma

1. Auto nomas izvēle – izdevīga un droša auto noma.

Galvenie kritēriji auto nomas izvēlei, mūsuprāt, ir izdevīga auto nomas cena, mazs drošības naudas apmērs, izdevīgi apdrošināšanas nosacījumi un automašīnas lietošanas nosacījumi, godiga attieksme, kā arī pozitīvas atsauksmes par konkrēto auto nomas uzņēmumiem. Ja to visu spēj piedāvāt viens uzņēmums, tad nevilcinaties un rezervējiet automašīnu!

Lielie un atpazīstamie auto nomas uzņēmumi nodrošina plašāko auto izvēli, bet ne vienmēr piedāvā izdevīgāko cenu un labākos nosacījumus. Ja ir brīvs laiks auto nomu salīdzinšānai un ir vēme ietaupīt, starp mazajiem auto nomas uzņēmumiem ir iespējas atrast lielisku servisu par zemākām cenām.

2. Vecuma ierobežojums un autovadītāja stāža prasības.

Lielākā daļa auto nomas uzņēmumu iznomā automašīnas personām, kuras sasniegušas 21 gadu vecumu un ir vismaz 2 gadu auto vadītāja stāžs. Ir arī auto nomas, kuras ir prasīgākas pret vecuma ierobežojumu un tās uztic savas automašīnas vismaz 25 gadus veciem klientiem. Daži auto nomas uzņēmumi gados jaunākiem vadītājiem ar mazāku auto vadītāja stāžu piemēro papildus samaksu saistībā ar paaugstināto risku.

3. Auto nomas drošības naudas apmērs un apmaksas vieds.

Drošības naudas apmēru jānoskaidro laicīgi, lai var plānot gaidāmā brauciena izdevumus.

Drošības depozīts atkarībā no auto nomas ir aptuveni €300 – €700 liels un tas tiek rezervēts no kredītkartes. Bieži vien drošības depozīta apmērs sakrīt ar KASKO pašriska lielumu. Mašīnu noma bez drošības depozīta mūsdienās ir rets izņēmums, jo drošības nauda kalpo kā nodrošinājums pret nomas līguma izpildi un iespējamajiem zaudējumiem.

Nomājot automašīnu Jums jārēķinās, pat ja nomas periodā automašīnai nebūs nekādu bojājumu un nebūs pārkāpti līguma nosacījumi, drošības nauda tik un tā tiks iesaldēta uz 10 dienām. Tādi noteikumi ir lielākajai daļai auto nomas uzņēmumu.

MAILAR Auto Nomas drošības naudu iekasē skaidrā naudā un tās apmērs ir € 100.

4. Rūpīgi izlasiet un iepazīstaties ar nomas līgumu.

Iepazīstaties ar nomas līguma saturu, noteikumiem un iespējamajiem līgumsodiem. 

5. Noskaidrojiet, kas ietilpst auto nomas cenā.

Noskaidrojiet informāciju par pieļaujamo nobraukumu nomas periodā, informāciju par apdrošināšanu, papildus pieejamo aprīkojumu, automašīnas degvielas veidu un citu sev svarīgo informāciju.

6. Izdevīga auto nomas apdrošināšana.

Auto nomas perioda laikā īrnieks ir pilnība atbildīgs par nomas automašīnu, tāpēc, rodoties automašīnas bojājumiem, iestājoties zādzībai vai pilnīgai automašīnas bojāejai automašīnas īrnieks ir finansiāli atbildīgs par to. Auto nomas uzņēmumi nodod lietošanā auto īrniekiem automašīnas, kuru vērtība vērtējama vairākos desmitos tūkstošos. Tas nozīmē, ka īrnieka risks ir pielīdzināms automašīnas vērtībai un tas ir iespaidīgi liels. Tieši tāpēc viens no svarīgākajiem kritērijiem, kam jāpievērš uzmanība izvēloties auto nomas uzņēmumu ir tās automašīnu apdrošināšanas nosacījumi, ar kuru palīdzību tiek mazināti gan īrnieku, gan auto nomas uzņēmumu potenciāli riski.

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem un apzinātos potenciālos riskus  un atbildību nomājot automašīnu, pirms izdarīt izvēli kādam auto nomas uzņēmumam par labu, obligāti jāpārliecinās par apdrošināšanas nosacījumiem. Noskaidrojiet, vai papildus obligātajai civiltiesiskajai transportlīdzekļu apdrošināšanai jeb OCTA automašīnas ir apdrošinātas arī ar KASKO apdrošināšanas polisi?

KASKO polise ir apdrošināšana, kas sedz automašīnai nodarītos zaudējumus ceļu satiksmes negadījumos, kuros vainīgs ir pats KASKO polises īpašnieks. KASKO apdrošināšanas polises ietvaros automašīna tiek apdrošināta arī pret zādzībām, ugunsgrēkiem, dabas katastrofām, dzīvnieku nodarītajiem zaudējumiem un trešo personu pretlikumīgi nodarītajiem zaudējumiem.

Kad esat pārliecinājušies,  ka nomas automašīnai ir KASKO apdrošināšanas polise, svarīgi ir noskaidrot pašriskus bojājumiem, zādzībai vai pilnīgai automašīnas bojāejai.

KASKO pašrisks ir naudas daudzums, kuru  automašīnas īrniekam nāksies segt iestājoties apdrošināšanas gadījumam.

Piemērs.

Klients mašīnu īrē auto nomas uzņēmumā ar KASKO pašrisku 215 automašīnas bojājumiem. Automašīnas nomas periodā klienta vainas dēļ tiek izraisīts ceļu satiksmes negadījums, kā rezultātā nomas automašīnai tiek aprēķināti zaudējumi 1500 EUR apmērā.  Šajā gadījumā automašīnas īrnieka atbildība ir 215, bet atlikušos zaudējumus auto nomas uzņēmumam segs apdrošināšanas kompānija.

Ja automašīnas īrnieki nevēlas uzņemties finansiālu atbildību, auto nomas uzņēmumi par papildus samaksu piedāvā iespēju samazināt KASKO pašrisku līdz € 0.00. Izvēloties šo pakalpojumu kopējā auto nomas cena būtiski palielinās, toties tiek pilnībā izslēgti potenciālie materiālie zaudējumi.

Iespēju robežās centieties maksimāli mazināt savus ar apdrošināšanas gadījumiem saistītos riskus. Īpaši tas ir ieteicams dodoties uz dienvidu vai citām valstīm, kur braukšanas un automašīnu novietošanas kultūra ir atšķirīgāka no Latvijā ierastās un ir lielāks risks bojāt autmomašīnas virsbūvi.

Novērojums:

  • Lielākai daļai auto nomas uzņēmumiem Latvijā automašīnas ir apdrošinātas ar KASKO polisi. KASKO pašrisks atkarībā no uzņēmuma un automašīnas ir aptuveni €140 – € 800.
  • Cena, ko mašīnu noma Rīgā papildus iekasē par pašriska samazināšanai līdz €0.00, ir aptuveni €10 – €30 dienā.
  • Auto nomas uzņēmumiem sakarā ar paaugstināto risku apdrošināt automašīnu izmaksā aptuveni 2 – 3 reizes dārgāk nekā privātpersonai savā īpašumā esošo automašīnu.

7. Nobraukuma ierobežojums.

Reti kura automašīnu noma Latvijā izīrē auto nenosakot tām nobraukuma ierobežojumu. Auto nomas uzņēmumi gluži vienkārši izslēdz risku no automašīnu ļaunprātīgas izmantošanas vai pārlieku lielas ekspluatācijas, kā rezultātā netiek gūts finansiāls labums vai pat atsevišķos gadījumos ciesti zaudējumi.

Nobraukuma ierobežojums ir ļoti svarīgs nosacījums, kam jāpievērš uzmanība īrējot automašīnu. Daudzas auto nomas cenas izskatās ļoti pievilcīgi un vilinoši, taču iepazīstot nomas nosacījumus izrādās, ka pieļaujamais nobraukums ir, piemēram, gaužām niecīgs – 100km/ dienā, līdz ar to gala rezultātā cena par auto īri būtiski sadārdzinās. 

Lielākoties dienas pieļaujamais nobraukuma limits atkarībā no uzņēmuma ir no 100 līdz 500 km/dienā. Ja plānots, ka auto nomas periodā paredzēts pieļaujamais nobraukums tiks pārsniegts, uzņēmumi piedāvā iespēju vai nu iegādāties par papildus samaksu neierobežotu nobraukumu, vai arī par katru pārsniegto kilometru maksāt saskaņa ar auto nomas līgumā norādīto cenrādi.

Pirms īrēt mašīnu, būtu vēlams aprēķināt aptuveno nobraukumu auto nomāšanas periodā. Tādā veidā, apzinoties savas vajadzības, būtu iespēja salīdzināt pieļaujamo nobraukumu starp vairākām Jūsu izvēlētām auto nomām un piemeklēt sev izdevīgāko un lētāko auto nomu.

Ir auto nomas uzņēmumi, kas iekasē papildus samaksu, ja īrnieks plāno izbraukt ārpus valsts. Ņemiet vērā, ka tie atkal ir papildus izdevumi, kas sadārdzina nomas cenu.

Reklāmas nolūkos auto nomas norāda ļoti zemas cenas, taču automašīnas izmantošanas nosacījumi ir ļoti ierobežoti. Nākas papildus maksāt par papildus kilometriem vai citām lietām, lai automašīnu varētu pilnvērtīgi izmantot paredzētajam nomāšanas mērķim. Gala rezultātā sākotnēji pievilcīgā cena pārvēršas par dārgu pakalpojumu.

 MAILAR Auto Nomas pieļaujamais diennakts nobraukums ir 300-400km atkarībā no automašīnas. Papildus maksa par izbraukšanu no valsts netiek iekasēta.

8. Vizuālā auto pārbaude.

Pieņemot automašīnu veiciet tās vizuālo pārbaudi un pieņemšanas – nodošanas aktā atzīmējiet automašīnas vizuālos bojājumus – skrāpējumus, buktes u.c. defektus. Drošības pēc automašīnas vizuālos defektus fiksējiet arī ar fotoaparātu, tādējādi maksimāli nodrošināsieties pret negodprātīgu iznomātājiem un to centieniem “piešūt” Jums neesošus zaudējumus.

9. Auto atgriešana.

Automašīnu jāatgriež nomas līgumā paredzētajā laikā tādā pašā stāvoklī kā tā tika nodota lietošanā. Tas nozīmē, ka automašīnai jābūt vizuāli sakoptai un tīrai gan no ārpuses, gan salona iekšpusē. Degvielas daudzumam tvertnē jābūt tādam pašam kā automašīnu saņemot.

Atsevišķi uzņēmumiem auto tīrīšana ir jau iekļauta nomas cenā. Noskaidrojiet to, lai izvairītos no liekas naudas tērēšanas automašīnas sakopšanai.

10. Dalieties ar pieredzi!

Ja Jūs auto nomas piedāvāto servisu un pašu iznomāto automašīnu novērtējāt lieliski, dalieties ar pozitīvo pieredzi un iesakiet konkrēto auto nomu arī citiem! To pašu darām attiecīgi,  lai paglābtu kādu no nepatīkamas pieredzes.

Kā varam palīdzēt?